شنبه 23 آذر‌ماه سال 1387
برقراری ارتباط با مشترک موردنظر مقدور نمی‌باشد؟!
در عصر تکنولوژی و ارتباطات بارها اتفاق افتاده که هنگام تماس با تلفن همراه، خانمی از پشت گوشی به جای طرف مقابل پاسخ شما را داده و می‌گوید: «برقراری ارتباط با مشترک مورد نظر مقدور نمی‌باشد» و با ادامه‌ی تلاش دوباره و چند باره برای برقراری تماس هر بار همان خانم با جواب‌های مختلف، تلاشتان را بی‌نتیجه می‌کند.
«برقراری ارتباط با مشترک موردنظر مقدور نمی‌باشد»، «در حال حاضر تماس با مشترک موردنظر امکان پذیر نمی‌باشد،‌ لطفا بعدا شماره‌گیری فرمایید» و «شماره‌ی موردنظر در شبکه موجود نمی‌باشد»؛ حتما تا کنون فکر کرده‌اید که معنی این پیغام‌ها که موقع شماره‌گیری تلفن همراه پشت سر هم ردیف می‌شوند، چیست؟
هرکدام از پیام‌هایی که هنگام شماره‌گیری در شبکه‌ی تلفن همراه ارتباطات سیار شنیده می‌شود، هرچند شبیه به هم به نظر می‌رسند، اما‌ معناهای متفاوتی دارند به عنوان نمونه پیام‌ «برقراری ارتباط با مشترک موردنظر مقدور نمی‌باشد» یکی از رایج‌ترین این پیغام‌ها و بدین معناست که شماره‌ی موردنظر به دلایلی قطع شده است که این قطع بودن نیز می‌تواند دلایل متفاوتی از جمله مشکلاتی مانند نقص پرونده، بدهی، مشکل قضایی و غیره داشته باشد.
پیام دیگر یعنی «دستگاه مشترک موردنظر خاموش است» هم زمانی اعلام می‌شود که گوشی تلفن همراه موردنظر خاموش بوده و یا سیم‌کارت او سوخته باشد.
این پیام که «در حال حاضر تماس با مشترک موردنظر امکان‌پذیر نمی‌باشد؛ لطفا بعدا شماره‌گیری فرمایید» که ممکن است هنگام شماره‌گیری تلفن همراه شنیده شود. بدان معناست که یا تلفن همراه موردنظر خارج از پوشش شبکه‌ای و به قول معروف در نقاط کور بوده و یا اینکه ترافیک شبکه مانع از برقراری ارتباط می‌شود.
چهارمین و آخرین پیام که معمولا در شماره‌گیری‌ها اعلام می‌شود، «شماره‌ی موردنظر در شبکه موجود نمی‌باشد» است که در شرایطی مانند دایر و یا تعریف نشدن شماره‌ی موردنظر و یا اشتباه شما در شماره‌گیری بیان می‌شود؛ ‌در صورتی که شماره‌ی موردنظر قبلا در شبکه وجود داشته و به اشتباه نیز شماره‌گیری نکرده‌اید، چنین پیغامی بدان معناست که این شماره به تازگی تخلیه شده و یا اشتباه دایورت شده است.
خبرگزارى ایسنا